Finále MS, junioři: Grebík vybojoval 12. místo

Finále světového šampionátu v olympijském triatlonu odstartovalo. Seriál WTS vrcholí ve švýcarském Lausanne, kde šli jako první na

Finále světového šampionátu v olympijském triatlonu odstartovalo. Seriál WTS vrcholí ve švýcarském Lausanne, kde šli jako první na start junioři. Ze čtveřice Čechů si nejlépe vedl dvanáctý Radim Grebík.

Do juniorského závodu, který se odehrával na distancích 750 m plavání, 20 km cyklistiky a 5 km běhu, nastoupili tři čeští reprezentanti – Radim Grebík, Alžběta Hrušková a Tereza Svobodová. Švýcarský závod je známý svou náročnou cyklistickou částí, jejíž součástí je i náročné stoupání. To museli junioři absolvovat hned čtyřikrát.

Radim Grebík si od počátku závodu počínal výborně. Po plavání dokázal zachytit druhou skupinu, která se ale hned v úvodu cyklistiky spojila s první skupinou a nově vzniklý balík čítal 50 závodníků. „V něm si Radim počínal výborně. V druhém okruhu dokonce přijel na úplném čele,“ řekl trenér Radek Eliáš. „Do běhu šel sice kvůli špatné práci v depu na konci toho balíku, pak ale předvedl excelentní výkon. Zachytil skupinu 15 závodníků, u kterých bylo jasné, že budou bojovat o medaile. Bojoval o desítku, ale nakonec z toho bylo dvanácté místo, které považujeme za úspěch. Je vidět, že vysokohorská příprava v Livignu přinesla ovoce,“ dodal reprezentační kouč.

Zvítězil Portugalec Ricardo Batista, na kterého Radim Grebík ztratil 38 vteřin.

V závodě juniorek výborně plavala Alžběta Hrušková, která se dostala na kole do první skupiny. Jenže ji ve druhém okruhu spadl řetěz a propadla do druhého balíku. „Nakonec doběhla na 19. místě, což vzhledem k těm starostem také považujeme za úspěch. Kdyby nebylo těch problémů, bojovala by o desítku,“ říká Radek Eliáš.

Tereza Svobodová vstupovala do cyklistické části jako členka třetí skupiny. Ta se ale v průběhu závodu natrhala. „Pak všechno zachraňovala v běhu, takže z toho bylo 46. místo,“ dodal reprezentační trenér.

Zvítězila Italka Beatric Mallozziová.

V pátek odpoledne pokračuje program v Lausanne závodem K23. V něm se představí Iveta Fairaislová a Tomáš Zikmund.

Výsledky

Finále MS, Lausanne, 30. srpna 2019

Junioři: 1. Ricardo Batista (POR) 55:05, 2. Lorcan Redmond (AUS) 55:12, 3. Sergio Baxter Cabrera (ESP) 55:16 … 12. Radim Grebík 55:43

Juniorky: 1. Beatric Mallozziová 1:00:41, 2. Costanza Arpinelliová (obě ITA) 1:00:42, 3. Jessica Fullagarová (FRA) 1:00:53 … 19. Alžběta Hrušková 1:03:01, 46. Tereza Svobodová 1:06:17

Kompletní výsledky najdete zde.

Napsal František Schoval

Šéfredaktor a koordinátor projektu Triatlon pro děti