Rozhovor s Janem Řehulou – předseda Triatlonové akademie Plzeň

Jan Řehula je známá triatlonová osobnost poslední dekády. Na olympijských hrách v Sydney vybojoval bronzovou medaili, jedná se

Jan Řehula je známá triatlonová osobnost poslední dekády. Na olympijských hrách v Sydney vybojoval bronzovou medaili, jedná se o první a do dnes jedinou českou medaili v triatlonu na OH v historii. Jan byl v posledních letech šéftrenérem české triatlonové reprezentace a zakladatelem a hlavním trenérem Triatlonové akademie v Plzni (TAP). Zprostředkovali jsme pro vás unikátní rozhovor s touto triatlonovou ikonou, která toho navíc dělá hodně i pro ty nejmenší. Více v našem rozhovoru.

Přibližte našim čtenářům, co přesně TAP mladým nabízí a jaký je její hlavní význam?

Hlavním cílem Triatlonové akademie Plzeň je vytvořit kvalitní a hlavně permanentní tréninkovou základnu pro děti a mládež ve věku 8-23 let. Akademie úzce spolupracuje na akademické úrovni se Sportovním gymnáziem Plzeň a Západočeskou univerzitou. Tyto instituce poskytují možnost spojit intenzivní sportovní přípravu se vzděláním. Z hlediska zázemí Plzeň skýtá dva 50m plavecké bazény, 1 km dlouhý cyklodrom, téměř nový atletický stadion SK Škoda Plzeň. Dále kaskádu 10 rybníků na okraji sídliště Lochotín a rozsáhlé lesní porosty směrem na severní stranu metropole.

V roce 2015 jsme s Lenkou Kovářovou vytvořili projekt Triatlonové akademie Plzeň.

Co Vás vedlo k založení TAPu a jaké okolnosti byly spojeny s jejím vznikem, kdo další stojí za tímto projektem?

V roce 2015 jsme s Lenkou Kovářovou vytvořili projekt Triatlonové akademie Plzeň – jako centra pro triatlon. V té době již úspěšně fungovala Fotbalová akademie Viktorky Plzeň, u které jsem čerpal inspiraci. V současnosti město Plzeň nabízí akademie v těchto sportovních odvětvích: fotbal, hokej, tenis a triatlon.

Před startem

Děti se mohou hlásit na základě jejich zájmu. Nemusí být hned mistry republiky.

Jakou má TAP strukturu, jsou zde děti nějak rozděleny podle věku a výkonnosti?

Členství v TAPu je možné dvěma formami. Tou první je přímo členství v oddílu Triatlon Plzeň, z.s., který je zastřešující institucí pro TAP. Druhou možností je participace v profesionální stáji TAPu. Těmito formami vzniká příslušnost k TAPu. V první variantě je větší podpora např. na tréninkové pobyty.

TAP dělíme na dvě tréninkové skupiny dle věku do 15 let a 15-23 let.

Týdenní program je vyvěšen na webových stránkách akademie v sekci trénink.

Přípravka: http://www.triatlonplzen.cz/tap/treninky/pripravka-2/

Program 15 a starší: http://www.triatlonplzen.cz/team-15/

Pro koho je TAP určena, můžou se sem děti hlásit i samy?

Ano, děti se mohou hlásit na základě jejich zájmu. Nemusí být hned mistry republiky. Nábor je v sezóně 2017 – 2018 otevřen všem zájemcům. Selektivní kritéria nyní spíše používáme pro výkonnostní rozčlenění v rámci tréninkových jednotek. V letošním roce nabízíme tréninkové možnosti ve dvou programech:

  1. 8-14 let
  2. 15-23 let

Skvělá parta

Kempy jsou stěžejním elementem našeho projektu

Jsou v TAPu i elitní triatlonisté, kteří by sloužili dětem jako vzor? Přijdou s nimi děti do styku?

Ano v TAPu jsou i elitní triatlonisté, jako jsou např. Jana Macháčová či Ondřej Olšar, reprezentanti v kategorii do 23 let. Tito dva členové TAPu jsou opravdovými vzory svým profesionálním přístupem i tréninkovou morálkou.

Jaké všechny akce v rámci TAPu pořádáte? Máte např. společné tréninkové kempy?

Ano, kempy jsou stěžejním elementem našeho projektu. Naposledy jsme měli velmi povedený kemp na Lipně, kde se běhalo a jezdilo na horském kole se zaměřením na techniku. Na řadu přišlo i otužování v jezeru. V průměru máme kemp každé dva měsíce. V brzké době na nás čeká VT  Šumava 15.-22.12. 2017 určený pro kat. 15+. Mladší kategorie se těší na VT Špičák od 17.-21.1. 2018.

Na kempu


Na jaké úspěchy Vaši sportovci v uplynulé sezóně dosáhli?

Pro nás je klíčovým elementem výborná parta a obsazení většiny kategorií. V triatlonu, terénním triatlonu a duatlonu jsme získali v roce 2017 celkem 11 titulů.

Co nového a zajímavého plánujete do dalších let, na co se případní zájemci mohou těšit? 

Chystáme velký sportovní festival na Den dětí v pátek 1.6. a 2.6. 2018 terénní triatlon v Konstantinových lázních. 

V akci

Máte nějaké partnery, kdo všechno tento projekt podporuje?

Největším partnerem akademie je Plzeňský kraj.

Hlavní partneři: Agados, ČTA, Tretter’s, Omexom, Město Plzeň, Obvod Plzeň 1

Partneři: Plzeňské městské dopravní podniky, Michovský Group, RIHO, Daikin

Produktoví partneři: Progress, Scott

Co všechno Vás aktuálně zaměstnává, zbývá Vám vůbec čas na nějaké další projekty?

V současnosti se snažím věnovat trenérskému vedení starší kategorie. Ve volných chvílích se věnuji managementu TAP a pořadatelské činnosti. Chystáme pro nadcházející sezónu Plzeňský triatlonový festival 15-16.6. a Multisportovní festival v Českosaském Švýcarsku 22.-23.6.

Nábor

Napsal František Schoval

Šéfredaktor a koordinátor projektu Triatlon pro děti