Rozhovor s Janem Vaňkem – trenérem TCV Jindřichův Hradec

Jan Vaněk je známá triatlonová osobnost. Působí jako trenér v triatlonovém oddílu TCV Jindřichův Hradec a zároveň je

Jan Vaněk je známá triatlonová osobnost. Působí jako trenér v triatlonovém oddílu TCV Jindřichův Hradec a zároveň je reprezentačním trenérem žákovských kategorií. Mezi jeho svěřence patří např. František Linduška nebo Iveta Fairaislová. V minulém roce působil jako trenér v pořadu TV Prima – Superchlapi. Více o této stálici českého triatlonu najdete v rozhovoru.

Prozraďte našim čtenářům, kdy a jak jste se k triatlonu dostal a jak dlouho už se v tomto krásném sportu pohybujete?

Původně jsem dělal atletiku, a to sprinty, krátké překážky a dálku. Pak jsem se ale zranil tak, že jsem nemohl dlouhou dobu běhat. Po několika letech jsem začal jezdit na kole a krátké výběhy na sebe nedaly dlouho čekat. Pak se stalo to, co asi každý zná: přátelské hecování a z toho první triatlon. Zážitky tak silné, že jsem už u triatlonu zůstal. A už téměř 30let se snažím být dobrým trenérem. A protože jsem chtěl mít i svůj klub, tak v březnu 1992 došlo k jeho založení. Takže letos již 25let existence.

Zkoušel jste někdy i sám závodit či snad stále závodíte? Jakého úspěchu si nejvíce ceníte?

V začátcích jsem samozřejmě závodil, ale protože jsem neměl ten správný základ a věkové kategorie se tehdy moc nenosily, úspěchy to byly velice relativní. Teď už jen „trénuji“, abych se alespoň trochu udržel v kondici.

Jaká je struktura triatlonového oddílu TCV JH? Jste nějak napojeni na plavecký či atletický oddíl?

Náš klub patří k těm věkovým průměrem výrazně mladším. Dlouhodobě patříme k největším SpS u nás. Napojení na plavecký nebo atletický klub nepovažuji za nejšťastnější řešení, i když výjimky připouštím. Jdeme vlastní cestou výchovy mladých triatlonistů. Máme k tomu dobré podmínky a fundované trenérské vedení.

Jaké tréninkové podmínky čekají na případné zájemce ve Vašem klubu? Jaká sportoviště využíváte?

Tréninkové podmínky v Jindřichově Hradci jsou vynikající. Celoročně plaveme v místním plaveckém bazénu, běžeckou techniku a kondici budujeme na přilehlé atletické dráze. Další tréninky probíhají na obslužné části místního letiště, kde s dětmi trénujeme hlavně cyklistickou techniku a další důležité dovednosti nejen pro práci v depu. Na volné vodě trénujeme v místě, kde dlouhodobě pořádáme závod Jihočeského poháru a aquatlonový dětský závod jihočeského seriálu JCUP. Vyspělejší závodníci samozřejmě trénují i podle svých individuálních plánů mimo tyto společně tréninky.

Napojení na plavecký nebo atletický klub nepovažuji za nejšťastnější řešení, i když výjimky připouštím.

Kolik dětí a mladých sportovců máte odhadem v nynější době na starost? Jakého největšího úspěchu Vašeho svěřence v uplynulé sezóně si nejvíce ceníte?

Celkový počet členů TCV už přesáhl hranici 100. Z toho je cca 60 dětí do 15ti let a cca 75 dětí do 18ti let. Ale zatím ne všichni jsou aktivní závodníci.

Úspěchu v uplynulé sezóně je hodně, na krajské i republikové úrovni. Jejich vyjmenování by zabralo dost místa. Ale mezi největší se určitě řadí starty Ivety Fairaislové a Františka  Lindušky na MS v Rotterdamu. Jinak si ale cením úspěchů všech našich závodníků a jejich radost je i moje radost.

Jaké další aktivity Váš klub organizuje? Pořádáte např. společná soustředění, výjezdy na závody?

Samozřejmě, společná soustředění jsou kořením tréninkové přípravy. Letní klubové soustředění už dlouhodobě pořádáme na Lipně, na Chatě Lanovka. Tam ale jezdí jen závodníci až od starších žáků, takže pro ty mladší děláme letní příměstské soustředění.

Provádíme nejen společnou tréninkovou přípravu, ale na všechny závody, tedy na jihočeský JCUP i na závody ČP, jezdíme společně i s trenérským doprovodem.

tcv-jh

S kým dalším na Vašich trénincích spolupracujete, kdo Váš klub podporuje?

V klubu máme několik trenérů třetí třídy, takže na každém tréninku je o naše členy dobře postaráno. Finančně nám velice pomáhá naše rodné město, Jindřichův Hradec. Další finance na provoz a pořizování nezbytných tréninkových pomůcek získáváme (mimo členských příspěvků) z grantů či využíváme podpory dalších několika soukromých dárců.

Samozřejmě, společná soustředění jsou kořením tréninkové přípravy.

V minulém roce jsme mohli vidět pořad na TV Prima – Superchlapi. Jste ještě stále s účastníky tohoto projektu v kontaktu? Plánujete něco podobného i do budoucna?

Účast na projektu „Superchlapi“ byla dobrá zkušenost. A to nejen proto, že jsem měl možnost nahlédnout do zákulisí výroby takovéhoto pořadu. S kluky jsem ve sporadickém kontaktu, ale jeden z nich se stal členem našeho klubu. O tom, že by Prima plánovala něco podobného, ale nic nevím.

Když byste měl vybrat jednu tréninkovou radu začínajícím triatlonistům, jaká by byla?

Jedna je asi málo, triatlon je z principu třikrát složitější. A dalo by se z toho odvodit, že i třikrát radostnější. Ale určitě bych každému triatlonistovi doporučil, aby si našel zkušeného triatlonového trenéra a tím se vyhnul možným fatálním chybám v tréninku.

Napsal František Schoval

Šéfredaktor a koordinátor projektu Triatlon pro děti

Komentáře