Rozhovor s vítězkou kategorie starších žaček v ČP – Kateřinou Mičkovou

Kateřina Mičková je českou triatlonovou závodnicí v kategorii starších žaček. V ČR hájí barvy týmu E.ON Triathlon Team

Kateřina Mičková je českou triatlonovou závodnicí v kategorii starších žaček. V ČR hájí barvy týmu E.ON Triathlon Team Tábor. Letos bohužel kvůli zdravotním problémům nemohla odcestovat na mezinárodní akci do Polska, kde se konal závod olympijských nadějí. V letošním roce se jí však povedlo ovládnout kategorii starších žaček v rámci ČP. Více o jejích triatlonových začátcích, podmínkách k tréninku a snech se dozvíte v rozhovoru.

Kdy jsi začala s triatlonem a kdo Tě k němu přivedl?

S triatlonem jsem začala před rokem, můj první závod byl Czechman Kids v blízkosti Pardubic. Byl to dětský závod, který byl součástí nejpopulárnějšího středního triatlonu v České republice Czechman. Ten závod se mi prostě líbil, a proto i tento rok jsem závod jela taktéž, i když není zařazen do seriálu ČP v případě dětských kategorií. K triatlonu mě přivedl můj taťka, který dříve taktéž závodil v triatlonu.

Kdo je Tvým trenérem a jak dlouho spolu spolupracujete?

Mým trenérem je můj taťka, který je skvělý trenér. Spolupracujeme spolu už od mého dětství. Učil mě plavat, i když jsem chodila do plaveckého oddílu.  Postupně mě začal trénovat i na kole a při běhu. Občas docházím na atletické tréninky do Nového Města na Moravě, kde trénuji pod vedením trenéra pana Hubáčka.

Kde se připravuješ a jaké máš tréninkové podmínky?

I když závodím za táborský triatlonový oddíl, tak trénuji v místě svého bydliště na Vysočině ve Žďáru nad Sázavou a Fryšavě pod Žákovou horou. Tréninkové podmínky mám dobré. Bazén kousek od domu a krásná příroda Vysočiny taktéž. Na tréninkové podmínky si prostě nemůžu stěžovat. Vysočinu mám moc ráda, je tady krásně.

Dělala si nějaký jiný sport před tím, než jsi začala s triatlonem, je triatlon nyní Tvým jediným sportem?

Ještě před tím, než jsem začala s triatlonem, jsem závodně plavala. Taťka ze mě chtěl mít plavkyni, ale jak jsem byla a v podstatě ještě jsem drobná, tak jsem moc šancí, hlavně na krátkých tratích, neměla. Ve svých 12 letech jsem sice byla na Mistrovství Moravy druhá na 800 m VZ a měla i nějaké úspěchy na dálkových tratích, ale za podmínek, které jsou ve žďárském plaveckém oddíle, bych se asi už nikam lépe neposunula. Navíc triatlon je úplně o něčem jiném. Sportuje se v přírodě, závody mají daleko lepší atmosféru a nerozhodují tam setiny vteřin. Taky si vybavuji, jak bylo samo o sobě náročné sedět celý den zavřená v plaveckém bazénu na závodech a čekat na svoje disciplíny. Triatlon je tedy můj jediný sport, který provozuji a na který se připravuji. Samozřejmě absolvuji i samostatné závody například v běhu, ale to je jen pro zpestření. Nejraději mám totiž běh… ovšem nejlépe po kole a po plavání.

V letošní sezóně se Ti podařilo vyhrát Český pohár ve své kategorii, co to pro Tebe znamená?

Znamená to, že se budu snažit určitě v další sezoně opět závodit a taky mě to povzbudí do další závodní sezony. Je to velmi dobrá motivace.

Jakých úspěchů si v letošní sezoně nejvíce ceníš?

Cením si všech závodů, co jsem v letošní sezoně absolvovala. Od zmíněného Czechmana po Mistrovství republiky v Táboře. Velmi náročný byl například závod Českého poháru v Mělníku a také závod Českého poháru v Lipové, který byl kvůli chladnému počasí změněn na duatlon. Pořadatelsky velmi dobře zvládnutý byl Český pohár v Příbrami, kde jsem první den absolvovala závod jednotlivců a druhý den na to závod štafet. Mrzí mě, že jsem ze zdravotních důvodů nemohla odcestovat do Polska na závod olympijských nadějí, což by při úspěchu byl asi nejvíce ceněný závod této sezony. Jo a ještě jsem zapomněla na aquatlony, ty byly taky super, kromě teda toho v Jablonci, ten mi moc nevyšel, běh na dráze není nic pro mě. 🙂

 

Co říkají Tvoji nejbližší a spolužáci na to, že děláš triatlon?

Nejbližší mě obdivují, podporují a fandí a spolužáci? Ti vědí, že dělám triatlon, ale nějak výrazně je to nezajímá.

Kdo Tě podporuje ve Tvém triatlonovém snažení, máš nějaké sponzory?

Ač se to nezdá, tak už v mém věku se našly firmy, které mají zájem moje sportování podpořit. Tímto bych tak chtěla velmi poděkovat žďárským firmám EICHLER COMPANY a GREMIS a španělské firmě LANA. Cestování, ubytování, tréninky a nákup vybavení je tak pro rodinu méně nákladné. Jinak silniční kolo mám koupené z Decathlonu, stejně jako plno dalších věcí. Plavky na trénink mám JOLYN, na závodech pak kombinézu Sailfish. Nejraději běhám v botách NIKE.

Jaké jsou Tvoje cíle pro další sezonu?

Určitě bych zase chtěla jet závody ČP v aquatlonu a v triatlonu, dále můj oblíbený Czechman Kids. Velkým cílem je pak Olympiáda dětí a mládeže, která bude v Libereckém kraji. Vynikající by bylo, být stejně jako letos v nominaci na mezinárodní závod olympijských nadějí, což je v mé věkové kategorii vlastně vrchol.

Jaké jsou Tvoje dlouhodobé cíle a sny?

V souvislosti s triatlonem mám cíl a sen pouze jeden a ten Vám říci nemůžu, protože je přísně tajný. 🙂

Máš nějaký idol?

Z českých žen samozřejmě obdivuji Vendulu Frintovou, ale můj největší idol je Daniela Ryf. Z mužů je mým idolem Jan Frodeno a můj taťka. 🙂

A na závěr, máš nějaký talisman nebo speciální rituál, který před každým závodem děláš?

Nemám žádný talisman, ale před každým závodem si hraji s myšlenkami a hlavně se snažím co nejvíce soustředit.

 

Napsal František Schoval

Šéfredaktor a koordinátor projektu Triatlon pro děti