Seminář ČTA: Silová příprava v triatlonu

O právě uplynulém víkendu se uskutečnil jeden z prvních vícedenních seminářů v tomto roce, který inicioval hlavní trenér kategorie juniorů

O právě uplynulém víkendu se uskutečnil jeden z prvních vícedenních seminářů v tomto roce, který inicioval hlavní trenér kategorie juniorů Jaroslav Formánek. Seminář byl zaměřen na silovou přípravu v triatlonu a uskutečnil se ve Sportovním centru Nymburk.

Seminář nebyl pouze teoretický, ale naopak velký prostor dostala i praktická stránka trenérské činnosti – tj. možnost si vše okamžitě „osahat“ v praxi. V teoretické části vystoupila se svými dvěma přednáškami předsedkyně ČTA Lenka Kovářová. Následoval ji exkluzivní host Mudr. Richard Smíšek, který přednášel o novém přístupu ke spirální stabilizaci páteře. Metodický blok pak v druhém dni zakončili Jaroslav Formánek a Jan Vaněk (hlavní trenér kategorie žactva).

Velký prostor dostala i praktická stránka.

V praktických blocích se opět realizoval Mudr. Smíšek se svoji fyzioterapeutkou Paulínou Novotnou, která se aktivně účastní akcí s dorosteneckým výběrem. Své bloky zaměřené na cvičení s TRX a kruhové tréninky měl Ervín Laundauer (vynikající instruktor v této oblasti). Do výuky se zapojil i Luboš Černý (několikanásobný MS v kulturistice), který všem účastníkům ve své výborně vybavené posilovně v Poděbradech ukázal „vychytávky“ v posilovacím tréninku na strojích a s činkami, které není možné jen tak někde získat.

Mimo hlavní program měli všichni zúčastnění možnost si zaplavat v místním bazénu, dát si večerní regeneraci v podobě sauny či si zahrát basketbal.

Z pohledu pořadatele akce hodnotíme vše kladně, ale jaký ohlas skutečně seminář měl, necháváme na jeho účastnících. Chceme dělat semináře, které budou přínosné a trenéři se jich budou rádi účastnit pro nabití nových vědomostí a zkušeností.

Zde jsou hodnocení některých účastníků:

Michal Háša: Celkově 90%

Klady:

1) Dobré střídání činností, přednáška a praxe i sportování účastníků.

2) Informace o tom, co se děje či chystá na ČTA.

3) Vhodná témata.

4) Ideálně zvolené místo.

5) Finanční podpora semináře ze strany ČTA.

Příště bych uvítal:

1) Sestavení konkrétního programu a vyzkoušení pro nějaké období přípravy.

2) Konkrétní analýza práce s výstupy z testů (spiro či laktát).

3) Pozvat dalšího fyzioterapeuta (dýchání a cviky).

Napsal František Schoval

Šéfredaktor a koordinátor projektu Triatlon pro děti