Tréninkové tipy a inspirace pro žákovské kategorie.

Trenér Michal Háša připravil pro závodníky žákovských kategorií užitečné rady, tipy a příklady tréninkových plánů pro období "koronaprázdnin".

Nikdo z nás určitě nemá radost z toho, jaká omezení hýbou děním nejen v naší zemi. Tato omezení výrazně ovliňují i sportovní přípravu a nastavují nové výzvy a limity. Je na každém z vás, jak se s tím vyrovná a vzniklou situaci dokáže přetavit ve svou výhodu. Nakonec třeba zjistí, že změna tréninkového stereotypu ve výsledku vedla k významnému posunu!

Trenér Michal Háša připravil pro závodníky žákovských kategorií užitečné rady, tipy a příklady tréninkových plánů, které zde budeme postupně uveřejňovat.

Paradoxně bude nyní dost času na tolik zanedbávané činnosti, jako jsou různé formy posilování, získání stability a kloubní variability. Je čas začít s otužováním, automasážemi, využít doma zahrabané posilovací pomůcky. Pokud nenajdete, vyražte do obchodů (tedy spíš e-shopů), než pomůcky zmizí z pultů jako těstoviny a mouka 🙂

Co se bude hodit?

 1. švihadlo
 2. podložka
 3. expandery (více tuhostí)
 4. theraband
 5. medicinbal (od 1-3kg, i s úchyty)
 6. gymnastický míč
 7. různé balanční pomůcky (overball, bosu, balanční desky)
 8. kovová tyč či násada od koštěte
 9. posilovací kolečko
 10. posilovací vak aquahit
 11. klouzavé disky, podložky, lze improvizovat i na plovoučce
 12. hrazda mezi futra
 13. masážní válec
 14. využijeme i židle, pet láhve, velká zrcadla a mnoho dalších běžných věcí……
 15. neoprén a asi i neoprénová čepice

Před příchodem řady změn byla většina žáků připravena na sérii aquatlonových závodů a tudíž byla ve špičkové plavecké a běžecké formě. Kolo, vzhledem k počasí, bylo zatím tak trochu v ústraní, do značné míry ho zastupovaly běžky.

Nyní je i prostor na krátké volno, doléčení zranění, návrat do nižších pater tepových zón, či na krátký oraz a zbavení se chronické únavy. Důležité je správně nastavit hlavu a po krátkém odpočinku opět začít systematicky, i když trochu jinak, makat.

Je čas se inspirovat různými inovativními cvičeními na youtube či facebooku. Škála je nepřeberná, výběr těch efektivních už těžší, proto některá nabídnu přímo v plánech.

Pro zpětnou vazbu je žádoucí poctivé zapisování tréninkových deníků. V době, kdy trenér netrénuje přímo s vámi, je to obzvlášť důležité! K tomuto patří i zvýšená komunikace (telefony, maily, atp….). Ti více motivovaní si dokonce mohou začít řešit jídelníček a zkusit si zapsat pár dní na https://www.kaloricketabulky.cz/

Při plnění konkrétních tréninkových plánů je nutno přihlédnout ke stavu silové přípravy jedince. U většiny to bude spíše o seznámení se s novými cviky a správným provedením. Dbejte na kvalitu provedení a pro začátek i na správný výběr jednodušších cviků. U jedinců v karanténě cyklistiku nahradí trenažér, válce či alespoň spinner. Místo běhu bych zařadil schody, švihadlo a i abeceda se dá dělat na malém prostoru.

Přinášíme vám tréninkový plán na tři týdny domácí přípravy v karanténě! Vzhledem k neustálému vývoji a změnám situace mohou být některé prvky plánu nerealizovatelné. Je třeba se vždy přizpůsobit aktuálnímu nastavení pravidel a platných nařízení!

1.TÝDEN

2.TÝDEN

3.TÝDEN

Budu rád za každou zpětnou vazbu:

 • jak se vám TP líbíl-nelíbil
 • co vás nejvíce trápilo
 • co vás bavilo
 • co vás nejvíce zničilo
 • čeho jste se nejvíce báli
 • v čem jste se nejvíce překonali
 • co se vám podařilo zvládnout (posílejte videa…odměna jistá)
 • co jste si sami vymysleli za trénink
 • v čem vás plán posunul
 • cokoliv dalšího …

Týdny 1.,2., 3. můžete s menšími obměnami opakovat. Plánujeme tématicky zaměřené články – švihadlo, medicinbal, rychlost, vytrvalost, výživa ve sportu, popř. co vás bude samotné zajímat. Co třeba společné online diskuze či posilování?

Jsem tu pro vás žáky i ostatní zapálené triatlonisty

Michal Háša
774597414
[email protected]