Triatlonistka z křivoklátských lesů.

Triatlon poprvé zaregistrovala v Rio parku Lipno a za dva roky se jako nejmladší talent dostala až do

Triatlon poprvé zaregistrovala v Rio parku Lipno a za dva roky se jako nejmladší talent dostala až do žákovského výběru. Jejími přednostmi jsou svědomitost, komplexnost a na dívku nezvyklá technická vybavenost na kole. Dnes představujeme členku Triatlonu Plzeň bydlící v Roztokách u Křivoklátu Barboru Jedličkovou.

S jakými sporty jsi začínala?

Od pěti let jsem navštěvovala kurzy plavání. Ve třetí třídě jsem pak začala plavat v plaveckém oddílu Lokomotiva Beroun. Ve třetí třídě jsem začala chodit ještě na atletiku také do Lokomotivy Beroun. Vedle toho jsme celá rodina rádi jezdili na kole.

2015 – první plavecké závody

Jak tě napadlo začít s triatlonem?

V roce 2016 jsme s rodinou navštívili olympijský park Rio Lipno, kde se představovaly různé sporty. Tam mě triatlon hodně zaujal. V následujícím roce jsem si zkusila pár závodů, například triatlon v Senohrabech nebo Mácháčský pohodář. Triatlon si mě získal, ale problém byl, v jakém klubu ho provozovat. Hledali jsme klub, kde se věnují mládeži a byl jakž takž dostupný z Berouna. Uvažovali jsme o Praze, Příbrami nebo Plzni. Vyhrála Triatlonová akademie Plzeň, protože během roku pořádá hodně soustředění, tak můžu být aspoň trochu v kontaktu s dětmi z klubu. Nadále plavu i běhám za berounské oddíly, kolo trénuji individuálně, jednou týdně jezdím na cyklistický trénink do Plzně. V roce 2018 už jsem s mým oddílem absolvovala závody Českého poháru.

Čím si tě triatlon získal?

Plavání mě baví, ale je to hodně jednostranný sport, hledala jsem zpestření. Na triatlonu se mi líbí, že se nezávodí s časem, ale přímo se soupeři, že jsem s nimi v kontaktu. Líbí se mi, jak je ten sport pestrý, zahrnuje všechny mé oblíbené sporty a taky, že má závod vývoj, na rozdíl od pár sekund trvajícího plaveckého závodu. Dá se toho hodně spravit i zkazit. A pak se mi líbí, že máme skvělou partu.

Jakou disciplínu máš v triatlonu nejraději?

Ačkoliv se jí věnuji nejkratší dobu, tak je to cyklistika.

Cyklistický trénink v Plzni

Jakého výsledku si nejvíce ceníš a čeho bys ještě chtěla dosáhnout?

Nejvíce si cením toho, že jsem dvakrát za sebou obsadila druhé místo v celkovém pořadí Českého poháru v triatlonu.

Mé cíle? Medaile z LODM :-), dostat se na sportovní gymnázium, abych lépe skloubila sport se školou … i když se to zatím rodičům moc nelíbí, protože bych musela bydlet na intru.

Jak se ti daří stíhat dohromady sport a školu?

To je právě docela problém, protože studuji na osmiletém gymnáziu v Berouně a dojíždím 30 km. To znamená, že se vracím domů z tréninků nejdřív v sedm večer a často se pak musím učit do noci. Právě z toho důvodu bych se ráda příští rok dostala na sportovní gymnázium v Plzni, kde sídlí můj klub a měla bych tak víc času nejen na trénování, ale i na školu.

Jakou máš představu o budoucnosti?

Ráda bych studovala na vysoké škole a nejradši přitom stíhala i sport. Co bych chtěla studovat netuším, teď mě nejvíc baví – samozřejmě kromě tělocviku:-) – čeština, dějepis a matika. Zároveň ráda kreslím, tak možná architektura. 

Provozovali rodiče či někdo jiný v rodině sport na vrcholové či rekreační úrovni? Jaký a s jakými výsledky?

Oba rodiče sportovali hodně, ale jen rekreačně. Oba se věnovali (a věnují) hlavně cyklistice. Mamka v mládí hodně cestovala na kole po světě, měla partu, se kterou vyjížděli nejvyšší silnice světa, byla tak na kole například v Indii nebo v Bolívii, kde vyjeli do výšky skoro 6000 metrů. Táty brácha má obchod s koly a také na kole závodil a tak mají k cyklistice oba hodně vřelý vztah.

Jak tě rodiče ve sportu podporují?  

Rodiče mě podporují hodně, vozí mě na závody a na tréninky do Plzně, ale zároveň je pro ně na prvním místě škola. 

Triatlon Mělník 2018

Jak jsi zvládala trénink v době koronavirových omezení? 

Řídila jsi se plánem, počasím, náladou, nebo kombinací. A jak jsi to skloubila se školními povinnostmi?

Nejvíce se vyhlášení nouzového stavu samozřejmě odrazilo v plaveckém tréninku. Snažím se aspoň posilovat na suchu nebo plavat v rybníce v neoprenu. Co se týká cyklistiky a běhu, tak mi trénování v karanténě vyhovuje, protože na ně mám více času než když chodím do školy v Berouně. Bydlím v CHKO Křivoklátsko, takže trénuji v pěkném prostředí. Učení na dálku se s tréninkem dobře zvládá, protože si ho můžu rozvrhnout podle potřeby. Navíc díky tomu, že mám teď více času, jsem začala více posilovat i uvolňovat. Řídím se tréninkovým plánem, který vypracoval pro žákovskou reprezentaci Michal Háša. Teď po částečném uvolnění opatření jsem také začala jezdit na suché plavecké tréninky s oddílem v Berouně, dojíždím tam na kole a také se občas snažím jezdit trénovat s oddílem v Plzni. Komunikuji průběžně se všemi svými trenéry, kteří sledují, jestli něco dělám:-). Vše se řídí podle počasí a fyzické únavy.

Jak nyní vypadá tvůj tréninkový týden? 

Viz. předchozí odpověď, chodím si denně zaběhat, o víkendu jezdím dlouhou cyklistiku, snažím se plavat, posiluji. Průměrný týden v dubnu byl na tom objemově asi takto: cyklistika (i mtb) 200 km, běh 35 km, ostatní (core, gumy plavecky, jóga, další posilování a strečink) 5 hodin.

Triatlon Karlovy Vary 2019

Co tě udržuje v tréninku v době, kdy není jasná vidina nejbližšího závodu?

Stále věřím, že nějaký závod nakonec bude a s tím cílem trénuji. Ale hlavně trénuji pro radost, protože mě ten sport hodně baví. 

Stíháš i jiné koníčky?

Ještě loni jsem chodila na výtvarku do ZUŠ a do hudebky, ale teď přibývá učení i tréninku, tak toho moc mimo triatlon nestíhám. Ale když mám přece jenom trochu času, tak si ráda čtu nebo se dívám na seriály v angličtině. A teď jsme si v karanténě koupili s bráchou skateboard a společně na něm jezdíme.

Barči statistiky

Barči triatlonová historie čítá zatím 11 závodů Triatlon Czechtriseries. 

Báry atletické rekordy: 7. místo na HMČR 2020

Výsledky z bazénového plavání